ITI #7 – Prosty system logowania

W tym poradniku spróbujemy stworzyć prosty system logowania z możliwością rejestracji. Wykorzystamy po raz pierwszy w naszych poradnikach bazę MySQL, w której będziemy przechowywać dane naszych użytkowników. Będzie to prosty system który pozwoli nam dodać użytkownika do bazy danych bezpośrednio z formularza oraz zalogować się na niego.

Serwer HTTP oraz MySQL zainstalowaliśmy w jednym z wcześniejszych poradników więc jak ktoś jeszcze tego nie zrobił to zapraszam do nadrobienie zaległości. Do zarządzania serwerem MySQL będziemy używali phpMyAdmin (zainstalowaliśmy go również razem z XAMPP’em), pozwoli on nam w prosty sposób tworzyć bazy danych, dodawać tabele itp. Na samym początku chce również dodać, że w tym poradniku nie będziemy się za dużo skupiać na stylach CSS, użyjemy Bootstrapa, jeśli ktoś chce bardzie się zagłębić w temat to polecam zobaczyć dokumentacje. Więcej o bootstrap’ie dowiemy się w kolejnych poradnikach.

A więc zaczynajmy. Na samym początku przygotujmy sobie bazę danych, w której będziemy przechowywać wszystkich naszych użytkowników. Otwórzmy w przeglądarce localhost/phpmyadmin powinniśmy zobaczyć stronę, która pozwoli nam w prosty sposób zarządzać serwerem MySQL. Stwórzmy nową bazę tak, jak na obrazku poniżej:

Wewnątrz nowo utworzonej bazy danych, stwórzmy tabelę users, która będzie zawierała wszystkie dane o naszych użytkownikach tj.:

 • id – numer porządkowy użytkownika w bazie danych, unikalny, typ danych integer (liczba), Auto Increment (Automatycznie dodawana kolejna liczba)
 • username – nazwa użytkownika, typ danych Varchar (tekst), uniklany
 • password – hasło, typ danych Varchar (tekst)
 • first_name – imię, typ danych Varchar (tekst)
 • last_name – nazwisko, typ danych Varchar (tekst)
 • email – adres email, typ danych Varchar (tekst), unikalny

 

 

Jeśli chodzi o MySQL to na razie to wszystko. Przejdźmy do tworzenia kodu, który pozwoli nam dodawać, rejestrować nowych użytkowników oraz logować się na zarejestrowanych już użytkowników.

A więc zacznijmy tworzyć naszą stronę. Na sam początek stwórzmy sobie katalog portal, w którym będą leżały wszystkie plik w folderze xampp/htdocs, a wewnątrz plik index.php, będzie on zawsze ładowany podczas wejścia na naszą stronę:

 

Oraz plik config.php który będzie zawierał wszystkie ustawienia tj. dane dostępowe do serwera MySQL itd.

 

Plik login.php, który będzie odpowiadał za logowanie. 

 

Teraz zajmijmy się rejestracją nowych użytkowników, stwórzmy plik register.php

 

A na sam koniec stwórzmy plik ze stylami CSS

 

To wszystko jeżeli chodzi o sam system logowania i rejestracji. W kolejnych poradnikach postaramy się go bardziej rozbudować oraz dodać funkcjonalności dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Jeśli macie jakieś pomysły albo problemy to piszcie w komentarzach. Możecie też sami spróbować rozbudować według własnych pomysłów.

[caldera_form id=”CF5994b000b673f”]

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
61

4 Replies to “ITI #7 – Prosty system logowania”

 1. Wow, nie sądziłem, że taki system logowania może być tak prosty w wykonaniu. Fajny poradnik

 2. Bardzo fajny poradnik. Te zagadnienia wydają się być ciekawe i na pewno niejednego zachęcą do dalszej nauki 🙂

 3. Fajny i prosty system, ale może w następnych poradnikach można dać coś na “zadanie domowe”.

  1. W drugiej części poradnika, który jest kontynuacją tego poradnika, daliśmy właśnie takie zadanie domowe. Ciekawe, czy ktoś wysili się na tyle, żeby do swojego projektu dodać również komentarze 🙂

Dodaj komentarz