Irysy Tworzą Internet #4 – Wstęp do PHP – Instalujemy środowisko

W poprzednich wpisach zobaczyliśmy w jaki sposób stworzyć proste skrypty za pomocą JavaScript z dodatkiem biblioteki jQuery, dzisiaj wejdziemy trochę głębiej i rozpoczniemy przygodę z PHP.

Spróbujemy skonfigurować oraz uruchomić serwer na naszym komputerze tak aby w kolejnych poradnikach móc już zacząć pracować z aplikacjami działającymi po stronie serwera.

Zapraszam do lektury.

Back-end a front-end?

Front-end czyli jak nazwa wskazuje coś “z przodu”, w skrócie można powiedzieć że Front-end jest taką “fasadą” strony internetowej czyli to jak strona wygląda, to co użytkownik widzi na swoim ekranie. W przypadku stron www są to technologie uruchamiane po stronie przeglądarki takie jak: CSS, HTML, JavaScript.

Back-end natomiast odpowiada za logikę działania naszej strony np. wchodząc na nasz blog zobaczymy akurat takie wpisy, po wpisaniu poprawnego hasła zostaniemy zalogowani.  Głównym językiem programowania używanym w back-end’ie do tworzenia stron internetowych jest PHP i na nim będziemy się skupiać w naszych poradnikach.

Czym jest PHP?

PHP jest jednym z najczęściej wykorzystywanych języków w back-end’ie do tworzenia aplikacji internetowych, korzystają z niego między innymi takie strony jak: Facebook, Google, Wikipedia. Działa on po stronie serwera, wspiera różne systemy operacyjne (Windows, Linux oraz inne systemy Unix’owe) oraz różnie typy bazy danych tj. MySQL, Microsoft Access, oraz Oracle.

W dalszej części będzie się często pojawiać takie pojęcie jak “Interpreter PHP”,  jest to taki program który tłumaczy (wykonuje) kod PHP na taki który przeglądarka jest w stanie wyświetlić nam na ekranie.

Pisząc kod w PHP wstawiamy go pomiędzy tagi   <?php ?>  przez co interpreter wie dokładnie w którym miejscu zaczyna i kończy się kod napisany w PHP. Możemy go wstawiać prosto w kod strony napisany w HTML (przykład poniżej)

 

Interpreter przetwarzając kod powyżej wychwyci sekcje z PHP, przetworzy go (echo odpowiada za wyświetlenie tego co jest po prawej stronie) i w rezultacie w naszej przeglądarce otrzymamy coś takiego:

 

 

PHP działa po stronie serwera czyli kod PHP jest wykonywany na serwerze a nie bezpośrednio u nas w przeglądarce tak jak to było z wcześniejszymi technologiami (HTML, JavaScript).

Czyli w skrócie, kiedy klient (przeglądarka) zażąda od serwera strony, która ma zostać wygenerowana na podstawie skryptu PHP, serwer pobiera z dysku (lub pamięci) plik zawierający żądany skrypt i przekazuje go interpreterowi PHP. Interpreter PHP odnajduje wewnątrz skryptu kod PHP i stara się go wykonać. Jeżeli kod nie zawiera żadnego błędu i interpreter jest w stanie go wykonać bez żadnych problemów, serwer WWW otrzymuje z powrotem przygotowany kod — tym razem w języku (X)HTML, gotowy do wysłania do przeglądarki.

Jak zainstalować PHP

Zanim zaczniemy przygodę, potrzebujemy mieć jakiś serwer który obsługuje PHP, a więc spróbujmy zainstalować go sobie lokalnie na naszym komputerze. Najłatwiejszym w obsłudze oraz instalacji jest Apache pobrać możemy go ze strony Apache Friends.

W zależności od naszego systemu operacyjnego pobieramy odpowiedni plik instalacyjny

Po pobraniu odpalamy plik instalacyjny i klikamy Next

W następnym okienku pokaże nam się lista funkcji które możemy zainstalować, możemy zostawić to tak jak jest zaznaczone

Dalej wybieramy ścieżkę na dysku gdzie chcemy zainstalować nasz serwer

Następnie przechodzimy dwukrotnie dalej i rozpoczynamy rozpoczynamy instalacje

 

Po zakończeniu instalacji powinniśmy zobaczyć okno z informacją że instalacja przebiegła pomyślnie, klikamy finish i powinien nam się uruchomić control panel naszego serwera.

 

Uruchamiamy nasz serwer HTTP oraz MySQL klikając w przycisk start po prawej stronie

Jeżeli Apache oraz MySQL podświetliło nam się na zielono oznacza to że nasz serwer działa i jest gotowy na rozpoczęcie naszej przygody z PHP, a więc przetestujemy go.

W folderze C:/xampp/htdocs  stwórzmy nowy plik o nazwie helloWorld.php z zawartością taką jak poniżej

Wejdźmy teraz w przeglądarkę i w polu adresu wpiszmy localhost/helloWorld.php

Jeśli wszystko zainstalowaliśmy poprawnie powinna nam się ukazać strona z napisem Hello World

 

Podsumowanie

A więc mamy już zainstalowany i skonfigurowany serwer HTTP oraz Interpreter PHP czyli wszystko co jest potrzebne by zacząć swoją przygodę z PHP. Na dzisiaj to już tyle. W następnych odcinkach będziemy już mogli się skupić na samym tworzeniu skryptów PHP, a więc zapraszam do śledzenia naszego blogu.

Zachęcam do komentowania, napisz co ci sprawiło problemy, może masz jakieś pytania? propozycje co chciałbyś zobaczyć w następnych odcinkach, albo może z czym chciałbyś się zmierzyć?

Diamentowy Konkurs

Aby otrzymać Diamenty za wykonanie tego poradnika, wypełnij poniższy formularz.

[caldera_form id=”CF594ef49cd6aff”]

 

Ten artykuł jest czwartym wpisem z serii Irysy Tworzą Internet.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

4 Replies to “Irysy Tworzą Internet #4 – Wstęp do PHP – Instalujemy środowisko”

  1. Dzięki za wpis, Sebastian. Ja może tylko dodać, że właściwie XAMPP nie jest niezbędny, żeby odpalać strony w PHP na swoim komputerze. Można pobrać PHP bezpośrednio z http://php.net/downloads.php , ale wtedy trzeba dużo konfigurować. Dzięki XAMPPowi pobieramy jeden program i mamy na komputerze zarówno bazę danych, stronkę do obsługi bazy danych – phpMyAdmin oraz oczywiście PHP. Dużo prościej! 🙂

  2. Świetne wytłumaczenie czym jest PHP

  3. Bardzo fajnie, prościutko i szybko.

  4. Bardzo fajny poradnik! PHP wydaje się być bardzo ciekawym językiem.

Dodaj komentarz