Irysy Tworzą Internet #1 – Dlaczego webówka?

W najbliższym czasie chcemy opublikować kilka kursów i poradników które poszerzą twoją wiedzę w zakresie tworzenia stron internetowych. Dzisiejszy artykuł jest krótkim wprowadzeniem, które ma na celu pokazać co dadzą Ci umiejętności tworzenia stron www oraz przypomnieć podstawowe pojęcia.

Dlaczego Webówka?

Dlaczego w ogóle inwestować czas w tworzenie stron? Odpowiedzmy sobie na kilka prostych pytań 🙂 Gdzie szukasz informacji kontaktowych do firmy? Na jej stronie internetowej. Gdzie szukasz ogłoszeń o wydarzeniach w okolicy? Na stronach internetowych (facebook.com to też strona internetowa). Jak przeglądasz Blog Irys? Przez stronę internetową oczywiście!
W ostatnim czasie Web przeżywa duży rozwój, głównie za sprawą takich korporacji jak Google, Facebook i Microsoft, które dużo inwestują w tę gałąź informatyki.
Z drugiej strony mówi się też dużo o aplikacjach na telefony komórkowe, które pisane są w językach programowania używanych na stronach www (JavaScript, HTML, CSS), a później kompilowane na aplikacje do AppStore, Google Play czy Windows Store. Robi się to w ten sposób że tworzymy zwykłą stronę www, a następnie kompilujemy ją do aplikacji komórkowych. Pomyśl – piszesz jeden kod jednocześnie tworząc aplikacje na komputer, telefon i przeglądarkę! To otwiera ogromne możliwości!
Wraz z Irys będziemy mogli tworzyć np. gry wieloosobowe, w których będzie można rywalizować ze znajomymi na każdym urządzeniu 😉

Kilka ważnych pojęć

W nadchodzących wpisach będziemy używać różnych pojęć typowych dla stron www, które musisz znać.
Klient – serwer
Zaraz w kilku prostych zdaniach wyjaśnimy Ci co dzieje się, kiedy wchodzisz z Twojej przeglądarki internetowej na jakąkolwiek stronę.
Klientem jest użytkownik, czyli ty. Pliki strony internetowej zazwyczaj znajdują się na jakimś komputerze-serwerze. Wpisując w pasku adresu przeglądarki adres strony, nasza przeglądarka łączy się z serwerem i pobiera pliki, które następnie wyświetla na ekranie. Zwróć uwagę na to, że to serwer decyduje jakie pliki wysłać klientowi, a klient nawet nie wie jak wysłane pliki zostały przygotowane.
Front-end
To pojęcie którym określamy wszystko to co widzi klient. Nie tylko to co widzi wizualnie, ale wszystko, co zostało wysłane z serwera. Do Front-endu możemy więc zaliczyć:
 • Pliki HTML
 • Arkusze styli CSS (design strony)
 • Kod JavaScript
 • Zdjęcia
Front-end możemy nazwać “fasadą” strony www.
Back-end
Wszystkie działania serwera możemy zaliczyć do back-endu. W back-endzie sprawdzamy, kto jest zalogowany, czy ma dostęp do danej strony, jakie dane chcemy zapisać do bazy danych. To back-end, który jest na serwerze decyduje jakie pliki są wysyłane do klienta.
Back-end może być napisany w wielu różnych technologiach i językach programowania. Wymieńmy tylko kilka popularnych terminów, które można podciągnąć pod back-end:
 • PHP, C#
 • XAMPP
 • Baza danych (np. MySQL)
 • Apache
 • Hosting
Back-end możemy nazwać “wnętrzem” strony www.

Irysy tworzą internet

Ostatnio niektórzy z nas inwestują czas w naukę tworzenia aplikacji mobilnych w JavaScripcie. Mamy nadzieję, że również tu na blogu będziemy mogli kiedyś opublikować efekty tej pracy w postaci aplikacji dostępnych w Sklepie Play, App Store czy Windows Shop.
W ten serii poruszane będą takie tematy jak:
 • jQuery – biblioteka do łatwego obsługiwania HTML
 • Canvas – rysowanie w JavaScripcie
 • AJAX – pobieranie danych z serwera bez przeładowywania całej strony
 • PHP – jak postawić własny serwer
 • i inne
Nie będzie to kurs HTMLa, ale wpisy, które nauczą Cię czegoś ciekawego – taką mamy nadzieję. Jeżeli czujesz, że brakuje Ci wiedzy w zakresie HTMLa, CSS albo JavaScripta, to wygoogluj jakiś kurs i zainwestuj w swoją przyszłość! 😉 Jeżeli niektóre wpisy będą dla Ciebie zbyt zaawansowane, możesz do nich wrócić za jakiś czas. Byłoby fajnie, gdyby każdy Irys zrobił jakąś przykładową stronę internetową (np. prostą grę), którą będzie mógł się pochwalić 🙂 Być może uda nam się w wakacje zorganizować jakieś spotkanie Irysów? Na pewno będzie się działo 😉
Ten artykuł jest pierwszym wpisem z serii Irysy Tworzą Internet.
Rocksoft

Redakcja

Pod tym kontem, publikowane są wpisy informacyjne i organizacyjne.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
4

2 Replies to “Irysy Tworzą Internet #1 – Dlaczego webówka?”

 1. Już nie mogę się doczekać tej serii! Tworzenie stron jest bardzo przyszłościowe a tego typu poradniki mają za zadanie zachęcenie nas do nauki 🙂

Dodaj komentarz