Irys News #3

Witam Wszystkich! To już trzecie wydanie Irys News. Od drugiego minęło trochę więcej czasu niż obiecywałem. W tym tygodniu odbyło się WWDC 17, czyli, moja ulubiona część, dużo nowości od Apple! 🙂

Zapraszam!

WWDC 17

Nowy system

Nie trudno się domyślić jaki numerek nosić będzie odświeżony system firmy sadowniczej. W poniedziałek Apple przedstawiło iOS 11, czyli aktualizację oprogramowania dla iPhone’ów i iPad’ów. Gigant postawił, również na rozszerzoną rzeczywistość. Aplikacje, takie jak między innymi, Pokemon GO, będą mogły korzystać z tego co przygotowali programiści Apple. Zobaczcie sami o co chodzi:

Z najciekawszych zmian w systemie:

-odświeżone centrum sterowania,

Po wysunięciu paska widzimy na dole ikony skrótów do ważnych aplikacji. Możemy, na przykład, dodać ikonę Apple Wallet, by mieć łatwy dostęp do swoich kart z zablokowanego ekranu. Oprócz tego centrum zostało wzbogacone o obsługę 3D Touch. Została dodana również ikona służąca do włączania transmisji danych.

Animated GIF  - Find & Share on GIPHY

-nagrywanie ekranu,

Wiele osób z niecierpliwością czekało na tę funkcję. Ułatwi to nagrywanie poradników. Z pewnością powstaną też kanały gamerskie użytkowników iPhone’a.

Animated GIF  - Find & Share on GIPHY

-nowy wygląd sklepu,

App Store został podzielony na trzy karty, dziś, gry i programy.

Animated GIF  - Find & Share on GIPHY

Oprócz tego, zostały dodane funkcje z których w Polsce raczej nie skorzystamy:

-wysyłanie pieniędzy przez iMessage przy użyciu ApplePay,

-nowy głos Siri, brzmi mniej robotycznie,

Inteligenty głośnik

HomePod, tak właśnie nazywa się nowe urządzenie od Apple. Jest to inteligentny głośnik z asystentem Siri. Oprócz tego może służyć jako domowy odtwarzacz muzyki. Ma wysokiej jakości głośnik niskotonowy, siedem wysokotonowych, każdy posiada własny wzmacniacz. Jakby tego było mało, urządzenie posiada aż sześć mikrofonów. HomePod jest w stanie dostosować się do pomieszczenia w którym się znajduje. Głośnik wspiera technologię AirPlay 2 i w ten sposób może komunikować się z innymi głośnikami w mieszkaniu. Cena to 349 dolarów.

Transport

Polska i szybkie podróże

Zespół HyperLoop One wybrał w Europie 9 lokalizacji, w których może powstać trasy super szybkiej kolei próżniowej. Na liście jest również Polska, a dokładniej odcinek Wrocław-Warszawa. Nie jest to oczywiście zagwarantowane, że trasa powstanie. Ostatecznie kapsuły mają się poruszać z szybkością 1100km/h, a podróż z Wrocławia do stolicy potrwa tylko 37 minut. Dla porównania, Niemcy będzie można zwiedzić w 142 minuty, przejeżdżając 1991 km przez Berlin, Hamburg, Kolonię, Frankfurt, Stuttgart, Monachium, Norymbergię, Lipsk. Robi wrażenie, prawda? Pierwsza trasa HyperLoop powstanie w Dubaju i jest na etapie zaawansowanego planowania.

Nowe samochody

Przedstawiona poniżej grafika pojawiła się na prezentacji Modelu 3. Wnioski płynące z tego obrazka są takie: Tesla nadal promuje samochód pozbawiony bocznych lusterek, zamiast nich miałyby się pojawić odpowiednio umiejscowione kamery. Drugi wniosek to taki, że nie ma wątpliwości co do nazwy, Model Y. Zadebiutuje on za 2 lata, w 2019 roku, a więc wiele może się jeszcze zmienić. Dla tego modelu powstanie osobna fabryka. Gigafactory będzie produkować akumulatory dla nowego crossovera.

Na koniec, jak zawsze, dwie interesujące strony internetowe:

Spirograf online!

Jak wysoki jest Mt. Everest?

Do zobaczenia!

Piotr S

Piotr Sikora

“Why fit in when you were born to stand out?” ― Dr. Seuss

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

2 Replies to “Irys News #3”

  1. Czekam na kolejne części

  2. Super artykuł! Nowa aktualizacja iOS chyba mnie w końcu przekonała do zakupu telefonu marki Apple. Podoba też mi się pomysł z kolejami próżniowymi 😀

Dodaj komentarz