Quadocopter – świat oczyma ptaka

Irys to blog informatyczno-technologiczny. W ostatnim czasie pojawiło się tu sporo wpisów o tematyce czysto informatycznej. Dlatego mój artykuł będzie o tej drugiej dziedzinie.

Na początek krótko o mnie. Chodzę do trzeciej klasy technikum ZSTiO w Skoczowie o profilu technik elektronik. Tak jak wszyscy trzecioklasiści musiałem zrobić pracę przejściową. Za temat wybrałem „Monitoring z quadcoptera”. Moim zadaniem było złożenie i zaprogramowanie bezzałogowego statku powietrznego oraz podłączenie zespołu do monitoringu. Efektem mojej pracy był przekaz obrazu na odległość z lotu w czasie rzeczywistym.

Dlaczego akurat ten temat? Monitorowanie przestrzeni z powietrza umożliwia obserwowanie większego obszaru oraz płynną zmianę miejsca obserwacji. Poza tym drony stają się bardzo popularne, można je kupić teraz bez żadnego problemu za rozsądną cenę. Ja jednak jestem typem majsterkowicza, więc postanowiłem zrobić to sam! W dodatku jeżeli składasz quadocoptera z części, to samemu możesz wybierać podzespoły. Co to znaczy? Chodzi o to, że sam decydujesz, jak duży ma być twój dron; czy ma być szybki, ma latać wysoko, a może ma dźwigać duże ciężary? Wszystko zależy od ciebie!

Jak więc wyglądała moja praca? Zobaczcie sami.

Na początku musiałem kupić wszystkie potrzebne elementy i podzespoły.

Tak wyglądał szkielet quadrocoptera. Silniki już są zamontwane. Różne kolory łopatek pozwalają rozróżnić, gdzie jest przód, a gdzie tył drona. Znacznie ułatwia to pilotowanie z ziemi.

Na zdjęciu po lewej widać, że wszystkie podzespoły są powoli montowane na swoich miejscach. Natomiast na zdjęciu po prawej dron jest w trakcie programowania.

 

No i w końcu quadocopter w swojej finalnej postaci. Teraz jest już gotowy do lotu.

Jeżeli chodzi o specyfikacje techniczne, to udźwig jednego silnika to 1250 g. Przy wadze drona (1,53 kg) daje to około 2,5 kg na sprzęt, który może przenosić. Jedna bateria (5000mAh) wystarczy na około 24 minuty lotu. Bateria ładuje się 2 godziny. Przy bezchmurnej pogodzie zasięg quadocoptera wynosi 2 kilometry. Koszt całego projektu wyniósł około 1400 zł. Patrząc na ceny dronów o podobnej specyfikacji jest to niska cena.

Co myślisz o moim projekcie? Masz jakieś pytania? Czy uważasz, że drony będą odgrywały ważną rolę w nadchodzących latach? Daj znać w komentarzu!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

5 Replies to “Quadocopter – świat oczyma ptaka”

  1. Świetna robota, Robercie D.! Nie mogę się doczekać, aż zobaczę te bestię w akcji!

  2. Czy drony będą odgrywały ważna rolę w przyszłości? Ba! Tylko poczekaj aż pizza-dron zapuka do drzwi 🙂 Interesujacy projekt! Masz może jakiś filmik z drona?

  3. Ja słyszałem, że drony będą zastępować kurierów

  4. Drony są wykorzystywane między innymi do czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Zbierający się kurz, pył i piasek mocno ograniczają wydajność paneli fotowoltaicznych. Potrzebne jest więc ich regularne czyszczenie. To jednak jest niewygodne, czasochłonne i dość trudne. Z pomocą przychodzą drony https://youtu.be/On59lgJ2Gp8 tu można zobaczyć takiego drona w akcji!

  5. Bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiam.

Dodaj komentarz