Irys News #2

Witam Was w już drugim Irys News! Od pierwszego wydania minął tydzień. Bardzo szybki tydzień. Mam nadzieję, że każdy znów znajdzie coś ciekawego. Postanowiłem również, że styl będzie nieco luźniejszy, nie skategoryzuję tego artykułu. Jak zwykle, Google nie lubi być cicho, więc i dzisiaj zacznę od newsów tego, właśnie giganta. Zapraszam!

Cztery olbrzymie nowości z GOOGLE I/O:

Android O

System o roboczej nazwie “O” to już 8 wersja Androida. Prawdopodobnie zostanie ochrzczony on Oreo, gdyż Google lubi nazywać słodko swoje systemy, tak jak: lizak, pianka czy KitKat. Żywotność baterii w dzisiejszych smartfonach pozostawia wiele do życzenia, więc twórcy postanowili się skupić na tym, aby Android zmniejszał zużycie prądu. Dla przykładu gdy aplikacja działająca w tle zażąda lokalizacji, system dostarczy niej ostatnią lokalizację gdy Mapy były w użyciu, dopiero gdy wrócimy do programu aplikacja, będzie mogła poprosić o świeżą lokalizację. Pomimo dostępnej już od wczoraj, wersji Beta, system wydaje się szybszy i bardziej responsywny.

Magiczna różdżka

Google powiadomiło, że wkrótce możliwe będzie automatyczne usuwanie niechcianych elementów ze zdjęć. Coś co Photoshop potrafił już kilka lat temu, nadchodzi do aplikacji Google Photos. Rezultaty możecie zobaczyć poniżej:

Googlephoto GIF - Find & Share on GIPHY

Google Developers Day

Kalifornijski gigant poinformował, że niebawem zorganizuje dwa międzynarodowe wydarzenia. Jedno, co ciekawe, ma się odbyć w sercu Europy , a dokładniej w Krakowie. Na przełomie 5 i 6 września w centrum kongresowym pomieści ponad 2 tysiące uczestników, głównie z Europy środkowo-wschodniej. Wstępnych rejestracji można dokonywać na stronie g.co/gdd2017.

Lepszy asystent

Sztuczna inteligencja kalifornijskiej firmy osiągnęła nowy poziom. Google.ai wykorzystuje swoje sieci neuronowe do projektowania lepszych sieci neuronowych! Aplikacja Lens wkrótce będzie umiała zidentyfikować i nazwać to na co patrzy nasza kamera w telefonie. Na przykład, gdy skierujemy ją na kwiat, asystent poda co to jest a nawet jak się nazywa, gdy skierujemy na restaurację, wyświetlone zostaną recenzje. Ciekawym elementem jest prawie natychmiastowe podłączenie do sieci Wi-Fi. Zresztą sami zobaczcie działanie poniżej, prawda, że genialne?

Googlewifiio GIF - Find & Share on GIPHY

Inne nowości:

Epidemia

Wirus o nazwie WannaCry zbiera potężne żniwo. Od prawie tygodnia (13 maja?) infekuje komputery w domach, korporacjach, a co najgorsze w szpitalach. Aby odblokować zaszyfrowane pliki należy zapłacić okup, który i tak może pozostać nierozpoznany, a pieniądze przepadną. Nie sposób również namierzyć ludzi odpowiedzialnych za wirusa, gdyż płatności przyjmowane są przez różne portfele BitCoin. Aby być bezpiecznym, należy zaktualizować swój system, Microsoft szybko wypuścił “łatkę”.

Tłumaczące słuchawki

Niemiecka firma Dash zaistniała na serwisie Kickstar już w 2014 roku. Parę dni temu przedsiębiorstwo zaprezentowało Dash Pro. Wspomniane słuchawki, dzięki aplikacji iTranslate potrafią na żywo tłumaczyć. Ciekawą funkcją jest możliwość używania gestów aby na przykład pominąć słuchany utwór, przesuwając głowę. Przydatne? Będzie to dziwnie wyglądało ale i niezwykle pomocne gdy mamy zajęte ręce.

Płać

Apple Pay już dostępne we Włoszech. System płatności od Apple być może wkrótce trafią nad Wisłę. Jesteśmy krajem, który jest w czołówce używania płatności bezgotówkowych. Polska to jedyne obok Wielkiej Brytanii, państwo, w którym testowane było Android Pay. Z niecierpliwością czekamy na tą “ekskluzywną” funkcję od jabłkowej firmy. Może dowiemy się czegoś więcej na nadchodzącej konferencji WWDC.

Coś ze świata gier

Overwatch to strzelanka, która zdobyła szybko rzesze fanów, a nawet odebrała ich Counter-Strike’owi. Blizzard zapowiedział darmowy weekend, jest to świetna okazja, by sprawdzić grę. Rozpocznie się 26 maja i potrwa do 30 maja. Zagramy na PC, PS4 oraz Xbox One.

Nowy serial

Wczoraj platforma streamingowa, Netflix, oświadczyła, że powstaje kolejna produkcja. Netflix pracuje nad anglojęzycznym serialem. Jednym z producentów ma być Polak, ale obsada i dalsze szczegóły nie są jeszcze znane. Ta wiadomość, z pewnością, ucieszyła wszystkich graczy Wiedźmina: Dziki Gon oraz czytelników oryginalnej sagi Sapkowskiego.

 

Na koniec oczywiście dwie ciekawe witryny:
WannaCrypt.html “Żywa” mapa pokazująca gdzie komputer został zainfekowany wirusem WannaCry.
Kaspersky stworzył stronę, gdzie ludzie mogą “zobaczyć w przeszłość i przyszłość” Mapa nazwana “Earth 2050” pozwala zerknąć w przyszłość bazując na przewidywaniach futurystów.

Do zobaczenia za tydzień!

Piotr S

Piotr Sikora

“Why fit in when you were born to stand out?” ― Dr. Seuss

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

6 Replies to “Irys News #2”

  1. Bardzie ciekawy artykuł 🙂

  2. Dobrze dostawać takie update’y ze świata technologii

  3. Fajny wciągający artykuł.

  4. Bardzo dobry artykuł

  5. Wiedźmin jako serial na Netflixie, tłumaczące słuchawki, magiczna różdżka w GooglePhotos a przy tym morderczy wirus, którego usunięcie wymaga zapłaty. Dzięki takim artykułom mogę się wiele dowiedzieć na temat nowości ze świata technologii 😀

Dodaj komentarz