Szyfr Beale’a – Historia o Ameryce, szyfrach i skarbach

Na blogu pojawiło się już kilka wpisów związanych z kryptografią. Czas na ciekawą i nieprawdopodobną historię 🙂

James B Wardow opublikował w 1885 roku broszurę zatytułowaną Papiery Beale’a (ang. The Beale Papers). Zawarł w niej 3 kartki papieru zapisane liczbami oraz opisał nieprawdopodobną historię, związaną z tymi liczbami.

Akcja dzieje się na początku XIX wieku. Mężczyzna o imieniu Thomas J. Beale jest przodownikiem grupy polującej na bizony. Na obszarze dzisiejszego Kolorado, podczas polowania, napotkali się na kopalnię złota. Po chwili okazało się, że kopalnia skrywa ogromne ilości złota i srebra. Mężczyźni kopali przez 18 miesięcy, wydobywając duże ilości złota i srebra. Następnie zlecili Beale’owi zakopanie znacznej części skarbu. Pan Thomas, wyruszył więc w drogę. Podróżował przez Kolorado, wykonując różne zwroty i zmiany trasy, aby nie było wiadomo gdzie zakopie skarb. W końcu zakopał skarb, a informację o jego lokalizacji… ZASZYFROWAŁ.

Powstały 3 kartki papieru, z trzeba informacjami:

  1. Dokładna informacja o lokalizacji skarbu
  2. Opis zawartości skarbu
  3. Spis właścicieli skarbu i ich potomków.
Wielki Kanion Kolorado

James Wardow wszedł w posiadanie papierów około roku 1865 i przez dwadzieścia lat starał się rozszyfrować wiadomości. Udało mu się rozszyfrować jedynie drugą kartkę papieru. Kluczem do zaszyfrowanej wiadomości, okazała pierwotna wersja Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Z rozszyfrowanego tekstu wynika, że skarb jest dobrze i bezpiecznie ukryty, a na podstawie listy przedmiotów, jego wartość w 2017 roku można oszacować na 43 miliony dolarów 😉

Niestety pierwszej i trzeciej kartki James nie był w stanie rozszyfrować przez dwadzieścia lat. Dlatego zdecydował się opublikować historię. Może któryś z naszych zdolnych Irysów zgadnie według którego tekstu zaszyfrowano dwie pozostałe kartki? 😀

Źródło: wikipedia.org

Rocksoft

Redakcja

Pod tym kontem, publikowane są wpisy informacyjne i organizacyjne.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

4 Replies to “Szyfr Beale’a – Historia o Ameryce, szyfrach i skarbach”

  1. To może jakiś konkurs? Kto pierwszy rozszyfruje te notatki dostanie kubek 😀

    1. Jak rozszyfrujesz te notatki, to wystarczy Ci na wiele kubków, Przemku 😛 Może nawet nam kilka kupisz 😀

  2. Ciekawa historia może w wolnych chwilach albo na lekcjach polskiego postaram się poodszyfrowywać

  3. Rozszyfrowywanie tego typu listów, notatek wydaje się być całkiem rentownym biznesem. Pomyśleć ile jeszcze nierozwiązanych szyfrów istnieje, które intrygują do dziś!

Dodaj komentarz